You might want to visit our UK site:

Najważniejsze informacje na temat wymienników ciepła

Kluczem jest odzysk ciepła

Centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne można wyposażyć w różne wymienniki odzysku ciepÅ‚a. Celem wymiennika ciepÅ‚a jest przechwycenie ciepÅ‚a lub zimna ze strumienia powietrza wywiewanego, aby zapobiec ich utracie i przekazanie do strumienia powietrza nawiewanego. Wymiennik ciepÅ‚a może także sÅ‚użyć do przenoszenia ciepÅ‚a lub zimna do innych systemów wentylacji, a w przypadku higroskopijnych lub sorpcyjnych wymienników rotacyjnych możliwe jest również przenoszenie wilgoci zawartej w powietrzu.

Najczęściej stosowane wymienniki ciepła to:

  • Wymienniki rotacyjne
  • PÅ‚ytowe wymienniki ciepÅ‚a – przeciwprÄ…dowe lub krzyżowe
  • Glikolowe wymienniki ciepÅ‚a z czynnikiem poÅ›redniczÄ…cym

Wysokowydajny wymiennik rotacyjny

Rotacyjny wymiennik ciepÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z koÅ‚a obrotowego wykonanego z aluminium  montowanego  w sekcji. Jedna poÅ‚owa sekcji pracuje w strudze powietrza nawiewanego, a druga w strudze powietrza wywiewanego. StrukturÄ™ wymiennika tworzy wiele aluminiowych kanalików, umieszczonych równolegle do przepÅ‚ywu powietrza. W trakcie pracy centrali wymiennik wprawiany jest w ruch obrotowy. Cieplejsze powietrze wywiewane podgrzewa aluminiowe kanaliki i przenosi ciepÅ‚o do chÅ‚odniejszego powietrza nawiewanego. ChÅ‚odniejsze powietrze nawiewane przepÅ‚ywajÄ…c przez ciepÅ‚e kanaliki aluminiowe ogrzewa siÄ™.

Sprawność wymiennika osiÄ…ga 85%, dla zrównoważonego przepÅ‚ywu powietrza nawiewanego i wywiewanego. W standardowych warunkach pracy, przy niskiej wilgotnoÅ›ci powietrza wyciÄ…ganego z pomieszczenia w zimie, wymiennik obrotowy nie wymaga odszraniania. DziÄ™ki temu bez wzglÄ™du na temperaturÄ™ na zewnÄ…trz można utrzymać wysokÄ… sprawność odzysku ciepÅ‚a systemu w caÅ‚ym zakresie temperaturowym jego pracy.

Wymiennik rotacyjny w centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej równie skutecznie odzyskuje energiÄ™ chÅ‚odzenia, a dziÄ™ki obróbce higroskopijnej lub sorpcyjnej odzyskuje także wilgoć, obniżajÄ…c koszty chÅ‚odzenia i nawilżania.

Wymiennik rotacyjny wyposażony jest w tzw. sektor czyszczÄ…cy ograniczajÄ…cy przeciek powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego. Przy prawidÅ‚owo umieszczonych wentylatorach (wymiennik rotacyjny umieszczony po stronnie ssawnej wentylatorów) oraz dodatkowej regulacji ciÅ›nienia wartość przecieku nie powinna przekroczyć 0,5%. Regulacja ciÅ›nienia ma na celu zapewnienie niewielkiego podciÅ›nienia od strony powietrza wyciÄ…ganego, aby ewentualny przeciek nastÄ™powaÅ‚ od powietrza nawiewanego do wywiewanego, a nie odwrotnie.

Central z wymiennikiem rotacyjnym nie stosujemy w systemach, gdzie wskazane jest 100% odseparowanie powietrza wywiewanego od nawiewanego albo w systemach, gdzie na wywiewie mieszane jest powietrze z pomieszczeÅ„ o różnych funkcjach np. biura i restauracja.

Wymiennik rotacyjny jest najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem dla typowych zastosowań komercyjnych typu budynki biurowe, budynki użyteczności publicznej, obiekty sportowe itp. ze względu na wysoką efektywność odzysku ciepła i chłodu, prostą budowę i eksploatację, niezawodność pracy oraz małe gabaryty centrali.

Wymiennik krzyżowy i przeciwprądowy z rozdzielonym przepływem powietrza nawiewanego i wywiewanego

Najprostszym przykÅ‚adem tego rodzaju wymiennika jest wymiennik krzyżowy. Wymiennik zbudowany jest z cienkich paneli aluminiowych – pÅ‚yt – uÅ‚ożonych w skrzyżowane kanaÅ‚y powietrzne. KanaÅ‚y uÅ‚ożone sÄ… naprzemiennie: nawiew – wyciÄ…g, przez co ciepÅ‚e powietrze wywiewane ogrzewa pÅ‚yty i oddaje ciepÅ‚o do zimniejszego powietrza nawiewanego, przepÅ‚ywajÄ…cego obok.

PrzeciwprÄ…dowy pÅ‚ytowy wymiennik ciepÅ‚a dziaÅ‚a na tej samej zasadzie co wymiennik krzyżowy, jednak zwiÄ™kszono jego wydajność poprzez dodanie sekcji równolegÅ‚ej wydÅ‚użajÄ…cej drogÄ™ przepÅ‚ywu powietrza i  tym samym zwiÄ™kszenie powierzchni kontaktowej.

Wydajność cieplna w przypadku, gdy przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego są identyczne wynosi ok. 65% dla krzyżowego płytowego wymiennika ciepła i ok. 80% dla przeciwprądowego płytowego wymiennika ciepła. Przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego odbywają się odrębnymi kanałami, więc wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i zapachy z powietrza wywiewanego, nie przedostają się do powietrza nawiewanego.

Należy jednak pamiÄ™tać, że szczelność ukÅ‚adu i brak przecieków zależy od szczelnoÅ›ci zamontowania wymiennika w centrali i prawidÅ‚owego dziaÅ‚ania zabezpieczenia przed wzrostem ciÅ›nienia spowodowanym przemrożeniem wymiennika.

W warunkach zimowych wilgotne powietrze wyciÄ…gane z pomieszczeÅ„ w zetkniÄ™ciu z zimnym powietrzem zewnÄ™trznym spowoduje szronienie, bez zadziaÅ‚ania zabezpieczenia nastÄ…pi dalsze oblodzenie i wzrost ciÅ›nienia napierajÄ…cego na Å›cianki kanaÅ‚ów, co może doprowadzić do rozszczelnienia wymiennika.

Stosowanym zabezpieczeniem jest tzw. „by pass”, czyli obejÅ›cie wymiennika przeciwprÄ…dowego po stronie powietrza nawiewanego. Przez wymiennik przepÅ‚ywać bÄ™dzie wiÄ™ksza ilość powietrza wywiewanego, niż nawiewanego, co spowoduje odmrożenie wymiennika, w tym samym czasie spadnie temperatura mieszanki powietrza nawiewanego (część pÅ‚ynie przez wymiennik, część przez „by pass”) i konieczne bÄ™dzie wykorzystanie wiÄ™kszej mocy nagrzewnicy. Dlatego nagrzewnicÄ™ za wymiennikiem przeciwprÄ…dowym należy dobierać z zapasem mocy uwzglÄ™dniajÄ…cym dziaÅ‚anie obejÅ›cia.

Regulacja i koordynacja pracy wymiennika i „by pass-u” jest kluczowym elementem do maksymalnego wykorzystania możliwoÅ›ci odzysku ciepÅ‚a i wyrównanej pracy systemu w każdych warunkach, bez skoków temperaturowych (gwaÅ‚townego obniżenia temperatury nawiewu).

Wymiennik przeciwprądowy jest często polecany tam, gdzie istnieje konieczność odseparowania powietrza nawiewanego od wywiewanego, np. do kuchni czy restauracji.

Glikolowy wymiennik ciepÅ‚a to idealne rozwiÄ…zanie w miejscach, gdzie wymagane jest odseparowanie powietrza wywiewanego od nawiewanego albo dla instalacji odzyskujÄ…cych ciepÅ‚o z wielu systemów wywiewnych do jednego systemu nawiewnego

Odzysk ciepÅ‚a tego typu stosowany jest gÅ‚ównie tam, gdzie chcemy odizolować powietrze wyciÄ…gane od nawiewanego, również fizycznie, np. poprzez zamontowanie centrali nawiewnej i wywiewnej w innych miejscach lub w przypadku, gdy chcemy odzyskiwać ciepÅ‚o np. z wielu ukÅ‚adów wywiewnych lub innych źródeÅ‚ ciepÅ‚a do jednego nawiewnego.

W najprostszej wersji ukÅ‚ad odzysku ciepÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z wymienników ciepÅ‚a umieszczonych w centrali nawiewnej i wyciÄ…gowej, poÅ‚Ä…czonych ze sobÄ… za pomocÄ… rurociÄ…gu i wyposażonych w wÄ™zeÅ‚ hydrauliczny umożliwiajÄ…cy przepÅ‚yw czynnika poÅ›redniczÄ…cego. Czynnikiem poÅ›redniczÄ…cym najczęściej jest mieszanka wody i glikolu etylenowego lub propylenowego. Stężenie mieszanki zależy od zewnÄ™trznych warunków temperaturowych na jakie ma być odporny ukÅ‚ad (zabezpieczenie przed zamarzaniem).

Wymienniki umieszczamy odpowiednio w strumieniu powietrza nawiewanego i wywiewanego, czynnik poÅ›redniczÄ…cy jest ogrzewany w wymienniku od strony wywiewnej i oddaje ciepÅ‚o po stronie nawiewnej. Sprawność odzysku ciepÅ‚a dla tego ukÅ‚adu zależy od stopnia rozbudowania powierzchni wymienników, przy wyrównanych strumieniach przepÅ‚ywu wynosi najczęściej ok. 68%.

Oprócz wymienionych wczeÅ›niej zastosowaÅ„, tego typu ukÅ‚ady odzysku ciepÅ‚a czÄ™sto stosowane sÄ… w szpitalnictwie, ze wzglÄ™du na Å‚atwy dostÄ™p i możliwość czyszczenia wymienników oraz caÅ‚kowite odseparowanie strug powietrza nawiewanego i wyciÄ…ganego.